ایران توانایی تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی را دارد

مصوبه دولت درباره عرضه ارز صادرات پتروشیمی در سامانه نیما مغایر با قوانین است
ژوئن 20, 2023
به روز ترین قیمت ارز،دلار و سکه
ژوئن 24, 2023

ایران توانایی تکمیل زنجیره ارزش پتروشیمی را دارد

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری با تأکید بر اینکه می‌توان زنجیره ارزش پتروشیمی در کشور را تکمیل کرد، گفت: ارزش جهانی مواد شیمیایی ۲.۴۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ بوده است.

علی آقامحمدی امروز (سه‌شنبه، ۳۰ خردادماه) در چهارمین همایش و نمایشگاه اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران با بررسی چالش‌ها و فرصت‌های بخش پلیمری ایران اظهار کرد: بیشتر محصولات پایه پتروشیمی صادر می‌شود که با توجه به ظرفیت ایجادشده در سال‌های گذشته می‌توان زنجیره ارزش این محصولات را در کشور تکمیل کرد.

وی افزود: ارزش جهانی مواد شیمیایی ۲.۴۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ بوده است و سهم ایران از این مقدار باید قابل توجه شود.

رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، توسعه ناکافی بخش پایین‌دست زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی، افزایش نیاز به منابع هیدروکربوری در آینده با توجه به طرح‌های در دست اجرا و نااطمینانی در تأمین مستمر خوراک، دسترسی به دانش‌ فنی و تجهیزات فناورانه، تنوع پایین در بازارهای هدف صادراتی و نظام انگیزشی در تکمیل و تعمیق حلقه‌های مفقوده را از چالش‌های صنعت پلیمری ایران عنوان کرد.

آقامحمدی بر ضرورت تکمیل زنجیره‌های پلیمری تأکید کرد و گفت: تهیه بسته‌های دسترسی به دانش‌ فنی و محصولات فناورانه، اصلاح نظام مالکیت با حضور حداکثری بخش خصوصی، تنوع‌بخشی در روش‌های تأمین مالی و اصلاح رابطه مالی دولت با شرکت‌ها از جمله پیشنهادهایی برای رفع تنگناها و چالش‌های صنعت پلیمری است.

وی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای دسترسی به دانش‌ فنی و فناورانه ادامه داد: ظرفیت برای توسعه صنایع پلمیری به‌طور کامل در کشور وجود دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: چگونگی توسعه این صنعت باید به‌طور مستمر در کمیته‌های تخصصی بررسی و اعلام شود و توسعه این صنعت با تعامل مناسب با شرکت‌های پتروشیمی محقق می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *