پیچ و خم نرخ‌های ماهانه و هفتگی دلار نیمایی

رکود معاملات هفتگی پلیمرها و کلاف سردرگم بازار پتروشیمیایی‌ها
ژانویه 23, 2021
آشفته بازار پتروشیمیایی‌ها
ژانویه 25, 2021

پیچ و خم نرخ‌های ماهانه و هفتگی دلار نیمایی

قیمت های پایه محصولات پتروشیمی امروز به دلیل تصمیم دفتر توسعه صنایع پایین دستی مبنی بر انتخاب میانگین هفتگی دلار نیمایی در قیمت گذاری با کاهش قابل توجه همراه شد.

میانگین ماهانه دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز شنبه ۲۷ دی ماه ۲۵۴٫۶۹۱ ریال بود و طی این هفته با ۵٫۸۷۳ ریال کاهش به ۲۴۸٫۸۱۸ ریال در تاریخ یکشنبه ۵ بهمن رسید که نشان از کاهشی حدود ۲٫۳ درصد دارد.

نرخ میانگین ماهانه دلار نیما امروز به ۲۴ هزار و ۸۸۱ تومان رسید که با توجه به انتخاب میانگین هفتگی قیمت ۲۳ هزار و ۱۸۷ تومان در محاسبه قیمت ها مورد قرار گرفت و همین موضوع قیمت ها را بدون در نظر گرفتن قیمت های جهانی با ۲ هزار و ۲۸۱ تومان معادل ۸٫۹ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه کرد.

چند ماه گذشته با توجه به افزایش قابل توجه قیمت دلار یه ویژه در سامانه نیما و نوسانات شدید قیمت مواد اولیه که مشکلات فراوانی را برای فعالان این صنعت ایجاد کرده بود، انجمن ملی صنایع پلیمر ایران با مشارکت تشکل های عضو این صنعت این پیشنهاد را تصویب کرد که در شرایط افزایش قیمت دلار، میانگین ماهانه به جای هفتگی در قیمت های پایه در نظر گرفته شود و همچنین بر این مساله نیز تاکید شد که اگر قیمت دلار روند کاهشی در پیش گرفت، همان میانگین هفتگی در قیمت های پایه اعلام شود، به عبارت دیگر نظر اصلی مبنی بر این بود که هر کدام از قیمت های میانگین ماهانه یا هفتگی کمتر بود، همان نرخ در قیمت های پایه محاسبه شود، این تصمیم در همان شرایط افزایش قیمت های دلار موجب کاهش نسبی نواسانات شد.

با این وجود تا کنون این موضوع اجرا نشده بود و تنها دلار میانگین ماهانه مبنای تعیین قیمت ها بود.
اما با توجه به کاهش قیمت ارز در بازار آزاد و افت نرخ روزانه دلار نیمایی، انجمن ملی صنایع پلیمر ایران بار دیگر درخواست کرد که نرخ ها با در نظر گرفتن نرخ میانگین هفتگی دلار نیمایی تعیین شود.

از این رو دفتر توسعه صنایع پایین دستی نیز با ارسال نامه ای از اعضای کمیته تخصصی پتروشیمی خواست که در خصوص تغییر مبنای دلار از میانگین ماهانه به هفتگی نظر دهند و در نهایت نیز این موضوع مورد تصویب قرار گرفت.

در نتیجه با توجه به کاهش شدید نرخ دلار نیمایی و همچنین کاهش تقریبی قیمت ها در بازارهای جهانی شاهد آن بودیم که نرخ های پایه محصولات پتروشمی در این هفته به صورت دسته جمعی دچار کاهش شدند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *