نوآوری رکن اصلی ارتقاء کیفیت و داخلی سازی مواد اولیه پلیمری است

افزایش یکپارچه قیمت‌های پایه
فوریه 15, 2021
رشد شدید قیمت‌های پایه
فوریه 22, 2021

نوآوری رکن اصلی ارتقاء کیفیت و داخلی سازی مواد اولیه پلیمری است

مسئول گروه کارشناسی امور تکنولوژی و تحققیقات مواد شرکت ساپکو، (از حامیان معنوی سومین همایش ملی نوآوری در صنعت پلیمر) نوآوری را رکن اصلی ارتقاء کیفیت و داخلی سازی مواد اولیه پلیمری دانست و گفت: گرید مواد پلیمری TPO از جمله مواد مورد نیاز برای تهیه کاور ایربگ خودرو است که پیشتر وارداتی بود اما شرکت ساپکو با انجمن ها و دانشگاه ها ارتباط برقرار کرد و این گرید با حمایت دانشگاه امیر کبیر و یک شرکت دانش بنیان هم اکنون داخلی سازی شده و به تولید انبوه رسید.

محسن مرادپور در خصوص ضرورت نوآوری در صنایع پلیمری اظهار کرد: نوآوری برای صنعت پلیمر در دو بخش حائز اهمیت است، بخش اول تغییرات مربوط به کیفیت مواد اولیه پلیمری است و بخش دوم نیز مربوط به داخلی سازی گریدها به ویژه گریدهای مهندسی می شود که هنوز در داخل کشور تولید نشده و وارداتی است. نوآوری، هم برای ارتقا کیفیت مواد اولیه و محصولات پلیمری و هم در داخلی سازی گریدهای «های‌تک» مورد نیاز است. برای مثال گرید مهندسی TPO که مواد مورد نیاز کاور ایربگ خودرو است با حمایت دانشگاه امیر کبیر و یک شرکت دانش بنیان داخلی سازی شده و به تولید انبوه رسید.

وی درباره وضعیت ایران از لحاظ نوآوری خاطر نشان کرد: ایران در رتبه نوآوریGII) رتبه ۶۷ جهان را دارد که با توجه به نیروی انسانی کارآمد و دانشی که در حوزه های مختلف کشور ما وجود دارد، این رتبه می تواند بسیار بالاتر باشد که از مهم ترین دلایل آن نبود یک ارتباط موثر بین دانشگاه و صنعت است.

به گفته مرادپور، شرکت های دانش بنیان می توانند پلی برای ایجاد ارتباط بین دانشگاه و صنعت باشند انتظار می رود دانشگاه ها در حوزه های فناورانه، ایده های خلاقانه و نوآورانه بیشتری ارائه دهند تا این ایده ها در شرکت های دانش بنیان به سطح نمونه سازی برسند، در صنایع نیز شرکت های تولید کننده می توانند یک فناوری جدید را به محصول تجاری تبدیل کنند چرا که اگر یک ایده به مرحله تجاری نرسد، نوآوری اتفاق نیفتاده و در حقیقت چرخه نوآوری آن کامل نشده است.

مدیر پروژه طبقه بندی و کدینگ مواد اولیه شرکت ساپکو تاکید کرد: نیاز داریم هر ایده خلاقانه را به یک محصول کاربردی با قیمتی تجاری تبدیل و وارد بازار کنیم و اگر در حوزه تجاری سازی ایده و نوآوری موفق باشیم، رتبه نوآری ما هم افزایش می یابد.

مراد پور خاطر نشان کرد: در حال حاضر در عصری زندگی می کنیم که سرعت تغییرات تکتولوژی بسیار بالاست پس باید هوشمندانه با تغییرات جدید وفناوری های مختلف برخورد کنیم. نوآوری می تواند بر اساس این یافته های حاصل از رصد تغییرات فناوری رخ دهد و موجب ارتقا کیفیت محصولات شود.

وی در بیان ضروریات اجرایی شدن نوآوری در صنایع توضیح داد: شرکت های بزرگ با چالش های مهم تر و پیچیده تری مواجهند و آن هم مساله تغییرات رادیکالی در برخی محصولات است، برای مثال حوزه خودرو با چالش خودروهای برقی همراه شده و که خودروهای برقی در حال جایگزین و تجاری شدن هستند، پس باید مقداری نگاه خود را به ساز و کار تجارت خود تغییر داده نوآورانه نگاه کنیم چرا که امروزه یک محصول یکنواخت با تیراژ بالا دیگر پاسخگوی نیازها در دنیا نیست.

مرادپور ادامه داد: امروزه طول عمر محصولات صنعت خودرو در دنیا کوتاه و تنوع و تغییرات آن ها زیاد و سریع شده است، پس فرایندهای تولید و طراحی در واحدهای تولیدی باید بسیار چابک باشد که در این حوزه شرکت های دانش بنیان می توانند به صنایع کمک کنند.

نوآوری برای صنعت پلیمر در دو بخش حائز اهمیت است، بخش اول تغییرات مربوط به کیفیت مواد اولیه پلیمری است و بخش دوم نیز مربوط به گریدهای به ویژه گریدهای مهندسی می شود که هنوز در داخل کشور تولید نشده و وارداتی است. نوآوری هم برای ارتقا کیفیت مواد اولیه و محصولات پلیمری و هم در داخلی سازی گریدهای های های‌تک مورد نیاز است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *