توزیع ناعادلانه خوراک، دلیل اصلی ناکارآمدی صنایع پایین دستی

عرضه ۱۹۰ هزار تن محصول فولادی در بورس کالا
دسامبر 15, 2022
دلایل کاهش ۳۵ درصدی سود ۶ ماهه پتروشیمی فرابورسی اعلام شد
دسامبر 15, 2022

توزیع ناعادلانه خوراک، دلیل اصلی ناکارآمدی صنایع پایین دستی

رئیس هیأت‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: برای توسعه و رونق صنایع پایین دستی نفت، گاز و پتروشیمی باید امتیاز و تخفیف های دولت برای صنایع به کل زنجیره تسری پیدا کند.

 به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، سید حمید حسینی اظهار کرد: امروز شاهد آن هستیم که اگر دولت و وزارت نفت قیمت نفت خام را با تخفیف ۸ دلاری برای پالایشگاه‌ها درنظر گرفته‌اند، این تخفیف در همان زنجیره ابتدایی پالایشگاه‌ها می‌ماند، چون پالایشگاه‌ها تولیدات خود را برای صنایع میان دستی با نرخ جهانی محاسبه و به فروش می‌رسانند. موضوعی که انگیزه صنایع پایین دستی و همچنین صادرکنندگان را برای ادامه کار به شدت کاهش داده است.
حسینی افزود: در بحث پتروشیمی، مرسوم است در دنیا تولیدات یک به سه باشد یعنی به عنوان مثال اگر ۶۰ میلیون تن پتروشیمی تولید شود باید محصولی که به بازار می‌آید ۲۰ میلیون تن باشد، این درحالی است که در ایران این میزان ۳۰ میلیون تن است که نشان از این دارد، خط زنجیره پتروشیمی در کشورمان عمق ندارد.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران تاکید کرد: برای اینکه این موضوع تسری پیدا کند اگر گاز با قیمت مناسب به پتروشیمی فروخته می‌شود، باید تخفیفات بر روی محصولات که به واحد‌های میان دستی فروخته می‌شود، اعمال شود.
سید حمید حسینی افزود: با اعمال تخفیفات، صنعت پتروشیمی عمق پیدا میکند و همه به دنبال فعالیت در صنایع بالادستی نیستند.
حسینی در پایان ابراز داشت: با سیاست موجود تولید در زنجیره پایین‌دستی یا میان دستی صنعت پتروشیمی توجیه اقتصادی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *