افزایش ۹۰۰ هزار تنی ظرفیت تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن در عسلویه

۶۶۸ هزار تن انواع محصول در سبد خریداران بورس کالا
ژوئن 14, 2023
توافق نامه‌های نفتی میان ایران و ونزوئلا امضا شد
ژوئن 14, 2023

افزایش ۹۰۰ هزار تنی ظرفیت تولید پروپیلن و پلی‌پروپیلن در عسلویه

مدیر عامل گروه اقتصاد مفید ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از ۳۲ درصد پیشرفت فیزیکی پروژه پتروشیمی مهرپتروکیمیا واقع در عسلویه خبر داد و گفت: این پروژه با هدف‌گذاری تولید ۴۵۰ هزارتن پروپیلن و ۴۵۰ هزار تن پلی پروپیلن (PP) در سال احداث می‌شود.

عبادالله عبدالهی در جلسه بررسی وضعیت پیشرفت پروژه پتروشیمی مهرپتروکیمیا اظهار داشت: با به بهره برداری رسیدن این پروژه زنجیره پلی پروپیلن از مسیر تبدیل پروپان به پروپیلن توسعه خواهد یافت که ضمن تأمین خوراک صنایع پایین دستی ارزآوری قابل توجهی از محل صادرات محصول نهایی ایجاد خواهد نمود.

وی با بیان اینکه اجرای عملیات احداث پتروشیمی مهر پترو کیمیا که قریب به ۱۰ سال متوقف شده بود، از دی ماه ۱۳۹۹ توسط گروه اقتصاد مفید شروع شده و در طی مدت یک سال و نیم به پیشرفت قابل ملاحظه ای دست یافته است.اظهار داشت: این طرح در زمره طرح‌های با اولویت بالا برای کشور است.

مدیرعامل گروه اقتصاد مفید تصریح کرد: میزان اشتغال‌زایی این پروژه در دوران ساخت بالغ بر هفت هزار نفر  به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌باشد و در دوران بهره‌برداری میزان اشتغال‌زایی آن حدود سه هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم خواهد بود.

وی افزود: با در نظر گرفتن قیمت تقریبی پلی پروپیلن که در حال حاضر معادل تقریباً ۹۵۰ دلار به ازای هر تن می‌باشد، طرح پتروشیمی PDH/PP پس از بهره‌‌برداری و صادرات محصول قادر به ایجاد درآمد ارزی معادل ۴۲۷ میلیون دلار در سال است.

وی با اشاره به ساخت برج فرآیندی پتروشیمی مهر پترو کیمیا برای اولین بار در ایران با جدیدترین تکنولوژی و بصورت ساخت صفر تا صد بر اساس استانداردهای بین المللی توسط دستان پرتوان پیمانکاران ایرانی گفت: این برج به عنوان بزرگترین برج فرآیندی پتروشیمی کشور با ارتفاعی بیش از ۱۳۲ متر ، قطری بیش از ۹٫۵ متر و وزنی بیش از هزار و ۸۰۰ تن است که در محل پروژه، در حال ساخت می باشد.

وی با بیان اینکه این برج تحت عنوان برج اسپیلیتر ۱۹c003 بوده که در فرایند هیدروژن زدایی از گاز پروپان و تولید پرو پیلن بکار گرفته خواهد شد، افزود: با توجه به ابعاد عظیم الجثه این برج، جهت کاهش هزینه های حمل و حذف حداقل دوسال زمان حمل جاده ای، عملیات ساخت برج با روش انحصاری، در محل خود پروژه توسط صنعتگران ماشین سازی اراک در کارگاه مستقر در حال تکمیل می باشد.

وی در پایان اظهار داشت: احداث پتروشیمی مهرپتروکیمیا با هدف گذاری ۴۵۰ هزارتن پروپیلن و ۴۵۰ هزار تن پلی پروپیلن (PP) در سال، در منطقه عسلویه قرار گرفته است و محصولاتش در زمان بهره برداری در صنایع خودرویی، دارویی، بهداشتی، غذایی، بسته‌بندی، پوشاک، لوله‌سازی، انرژی و مخابرات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *